Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Számítástechnika
sulaki - 2020-01-11

A svájci Alpokban lévő Lac des Toules tóra telepített erőmű a legújabb példája azoknak a világszerte létesített, úszó napelemes (PV) létesítményeknek  

Az ABB a Romande Energie vállalattal partnerségben piacvezető inverter-megoldásokat szállít a világon egyik legmagasabban a tengerszint felett fekvő, vízfelszínre telepített napelemes erőművéhez, amely még télen is akár 30%-kal képes növelni az egyenáramú (DC) áramtermelés hatásfokát. Az 1810 méter tengerszintfeletti magasságban fekvő svájci mesterséges tó, a Lac des Toules felületére tervezett innovatív naperőmű a számítások szerint évente több mint 800 000 kWh villamos energiát állít elő, és a térségben fekvő 220 otthon áramellátását biztosítja majd.

 A svájci Alpokban lévő Lac des Toules tóra telepített erőmű a legújabb példája azoknak a világszerte létesített, úszó napelemes (PV) létesítményeknek, amelyek a domborzati adottságok és a környezetük természeti erőforrásainak kihasználásával 50%-kal jobb hatásfokot biztosítanak. Az ilyen erőművek létesítésének egyik fontos indoka, hogy azokon a helyeken, ahol a földterület nagyon drága, ott a PV rendszerek számára alternatív helyszíneket kell keresni.

A Lac des Toules víztározón épített erőmű egyedülálló, mivel nagy tengerszintfeletti magasságban fekszik, egyedi éghajlati viszonyok között működik, és az átlagosnál jobb energiatermelési képességgel rendelkezik még azokban a téli hónapokban is, amikor a hőmérséklet jelentősen a fagypont alá süllyed, a napsugárzás szintje pedig alacsony.

Az erőmű kiváló energiahozama és hatásfoka a bifaciális (“kétoldalú”) modulok alkalmazásának és az „albedó hatásnak” köszönhető, mivel ezek lehetővé teszik, hogy a PV-rendszer a tófelszín és a hó által visszavert fénysugarakat is hasznosítani tudja, az erőmű hófedettség esetén is tovább üzemeljen, és folytassa az áramtermelést.

Guillaume Fuchs, a Romande Energie projektvezetője így nyilatkozott: „2012 óta dolgozunk ezen a projekten, ezért a partnereinkkel történő szoros együttműködés alapvető fontosságú. A projekt megvalósítása és az egyedülálló erőmű kivitelezése jelentős mértékben annak is köszönhető, hogy az ABB teljes körű, PVS-175 típusú string invertereket, száraz transzformátoros transzformátorállomást, közép- és kisfeszültségű kapcsolóberendezéseket tartalmazó technológiai csomag szállításával, valamint műszaki szaktanácsadással tudta támogatni a sikeres munkát.”

A 2240 m2-es napelempark bifaciális modulokból felépített, 36 db vízfelületen lebegő egységből áll, amelyeket a horgonysúlyok úgy rögzítenek a tófenékhez, hogy az úszó egységek képesek együttmozogni a változó vízszinttel. Tekintettel a helyszín adottságaira, a lebegő PV szerkezetet és a technológiákat úgy kellett méretezni, hogy azok elviseljék az akár 120km/h-s szélsebességből, a 60 cm-es jégvastagságból és az 50 cm-es hótakarásból eredő igénybevételeket is.

 

Az ABB megoldása több jelentős előnyt kínál a Lac des Toules-hoz hasonló létesítmények számára. A magas energiahozamok biztosításához azért választották a PSV-175 típusú invertereket, mert ezek a korróziógátló bevonatuknak köszönhetően egyaránt telepíthetők édes- és sósvízi alkalmazásokban is. A PVS-175 inverterek a nagy tengerszintfeletti magasságokban lévő, vízfelszíni megoldásokban is jól alkalmazhatók, mivel zavartalanul képesek üzemelni szélsőséges körülmények között és -25⁰C – +60⁰C-os hőmérsékleti tartományban is.

A napelemblokkok a 1810 méteres magasságban a hóról visszaverődő erős fénysugarakat is hasznosítani tudják, és a bifaciális napelem modulok a DC áramtermelés hatékonyságát még a téli hónapokban is akár 30%-kal tudják javítani. A PVS-175 nemcsak szélsőséges időjárási körülmények között képes jól teljesíteni, de a „multi-tracking” funkciójának köszönhetően a megoldás jól megbirkózik a vízszint évszak- és időjárásfüggő változásaival is. A piacon ma kapható legmagasabb számú, összesen 12 db MPPT-vel rendelkező úszó naperőmű a sokoldalúsága mellett nagyobb teljesítményt és maximális energiatermelést kínál. A megoldást rugalmasság jellemzi a vízre telepítetthez hasonló, komplex rendszerek esetében is, mivel a rendszer tervezésének köszönhetően biztosítékot és a kötődobozt (Combiner Box) nem tartalmaz, ami jelentősen megkönnyíti a karbantartást.

Giovanni Frassineti, az ABB napenergia üzletágának vezetője így nyilatkozott: „Büszkék vagyunk rá, hogy az ehhez hasonló innovatív és előmutató projektekkel elősegítjük a jövőbeni fenntarthatóbb energetika megteremtését. Tekintettel a gyorsan változó energiapiacokra, keresnünk kell az olyan alternatív és egyedi lehetőségeket, amelyek gyorsan telepíthető, kisebb infrastruktúrát igénylő és jobb tőkemegtérülést biztosító napelemes rendszerek létesítését teszik lehetővé.”