Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_pubju42fc2f1k5esc2761c9ff7, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - Megjelent a Linux Mint 18.2-es verziója

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Számítástechnika
sulaki - 2017-07-05

Sonya néven itt a Linux Mint lejújabb verziója, mind a négy asztali környezettel

Új verzió

Menetrendszerűen nyáron érkezik a legbarátságosabb linux következő új funkciókat is hozó frissítése. A
Linux
Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 18.2 kiadását, amely a Sonya nevet kapta. Ahogy a 18-as kiadás is, a 18.2-es kiadás is az Ubuntu – 2016. áprilisban megjelent – 16.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően ez a verzió 2021-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez.

A Linux Mint egy Linux alapú disztribúció (azaz terjesztés), amelynek célja, hogy minél könnyebben használható, biztonságos, korszerű és ízléses megjelenésű asztali- és hordozható számítógépen használható környezetet biztosítson a felhasználók számára. A Linux Mint-en elérhető valamennyi fontos alkalmazás, hogy a napi munkáját el tudja látni, de lehetőséget biztosít a játékok futtatására, filmnézésre, zenehallgatásra is. Ezen felül tudományos, valamint grafikai és egyéb feladatok elvégzésére is alkalmas, amennyiben telepíti a rendszerre a szükséges programokat. A programok telepítésére a legkényelmesebb mód a Szoftverközpont használata, amely a központi tárolókból telepíti a csomagokat, egyszerűen és gyorsan.

Változatok

A Linux Mint és a Linux Mint Debian Edition többféle változatban létezik. Ezek a változatok a használandó ablakkezelőben, felhasználói felületben és a telepített alkalmazások körében különböznek. A különféle felhasználói felületek rendszerigénye is eltérő, így a telepítendő változatok kiválasztásánál a szimpatikus felület kiválasztása mellett érdemes megnézni, hogy a számítógép melyikkel működik a leghatékonyabban. A Linux Mint alapértelmezett felhasználói felülete a Cinnamon, de ugyanilyen jól működik a rendszeren a többi felület is. A használandó felületetnek megfelelő telepítőt, ISO-lemezképet kell majd letölteni, de a felhasználói felületet a későbbiekben is meg lehet változtatni.

Ubuntu alapú változatok

  • Cinnamon
  • MATE
  • Xfce
  • KDE
Debian alapú változatok

  • Cinnamon
  • MATE
Modern gépekre a Cinnamon és KDE asztallal rendelkező változatok ajánlhatók. A megfelelő felhasználói élmény érdekében elvárás, a megfelelő grafikus gyorsítás, a 4 GiB-nál több
RAM
és a négy magos processzor. A MATE és Xfce kiadások a szerényebb gépek számára megfelelő  megoldás, ahol a memória mérete 4 GiB alatt van, a
CPU
egy vagy két maggal rendelkezik, a videókártya szerényebb képességű. Az utóbbi 5 éveben megjelent gépek általában alkalmasak a Cinnamon és KDE változatokhoz. Kevés memória esetén a 32 bites verziók használata ajánlott.

Ahhoz, hogy ki tudjuk választani a nekünk tetsző változatot, érdemes a Live rendszer segítségével – a számítógép bárminemű megváltoztatása nélkül –  pendrive-ról kipróbálni. A Linux Mint rendszer kezdőktől a haladókig szinte mindenkinek ajánlható, azoknak is akik éppen Windows-ról szeretnének Linuxra áttérni. Akik nem engednék el egyből windowsos rendszerűket, azoknak lehetőség egy dual-boot rendszer kialakítása is. A telepítés kevesebb mint fél órát vesz igénybe.

Közös újdonságok a Linux Mint változatokban

A Linux Mint 18.2 Bluetooth-támogatása sokat fejlődött. Így néz ki az új Blueberry felülete:

Xed

A Xeddel - az általános célú szövegszerkesztővel - is sokat dolgozott a csapat. A felhasználói felületen kifejezetten izgalmas megjelenési fejlesztésekkel találkozhatunk. Többek között okos oldal- és alsó sávokkal, amelyek automatikusan igazodnak a betöltött tartalomhoz, és amelyeket egy gombnyomásra elrejthetünk/megjeleníthetünk.

Xplayer

A Xplayer médialejátszó felhasználói felületét is tovább csiszolta a csapat. Minden irányítás és a keresősáv egy vonalra lett helyezve és az állapotsort eltávolították annak érdekében, hogy az alkalmazás felülete minél tömörebb legyen.

Pix

Sokkal könnyebb lett a navigáció a Pixben. A gyorsbillentyűket és az egérrel végrehajtható gyorsfunkciókat is átnézte a csapat és sokat javított ezeken. Ennek köszönhetően sokkal intuitívabbakká váltak és sokkal egységesebbek lettek a többi alkalmazásban (mint például az Xviewer) elérhető gyorsfunkciókkal.

Xreader

Az Xreader PDF- és dokumentummegjelenítő is sok hibajavítást és fejlesztést kapott. Az eszköz- és oldalsávok újra lettek gondolva, hogy az alkalmazás minél letisztultabb legyen.

Frissítéskezelő

A Frissítéskezelőt is több helyen fejlesztették.

Továbbra is ugyanaz a feladata, mint korábban (a számítógép biztonságban tartása, hibajavítások eljuttatása és a védelem a regressziótól), de már kicsit másképp mutatja a dolgokat.

A házirendeket és a szintek meghatározását finomították hogy jobban mutassa a frissítések rendszerre gyakorolt hatását, és hogy ne kelljen aggódni az eredetüktől. A legtöbb frissítés 2-es szintű. Azok a frissítések, amelyek semmilyen hatással nincsenek az operációs rendszerre, 1-es szintűek. Az eszközkészletek és asztali környezetek vagy olyan könyvtárak, amelyek több alkalmazásra is hatással vannak, 3-as szintűek lettek. A rendszermag és egyéb érzékeny frissítések kapták a 4-es szintet.

Az 5-ös szint rendkívül ritka, és alapértelmezett állapotban nincs is használatban. Ez a szint a veszélyes vagy törött frissítéseknek van fenntartva.

A Frissítéskezelő tanácsot ad arra vonatkozóan, hogy mit tegyünk az elérhető frissítésekkel, a szintjüktől függően. A biztonsági és hibajavítások, frissítések és a
szoftverek
regressziói kerültek a középpontba, és sokkal többet lehet róluk tudni, mint korábban. A Frissítéskezelővel egy nagy súgó is érkezik, amelyben mindezek megtalálhatóak, sokkal részletesebben, mint azelőtt.

Az Ubuntu HWE kernelek is támogatottá váltak, és a kernelválasztó ablakot is fejlesztették.

A fő ablakban elérhetővé vált több gyorsbillentyű és a menü is kibővült, így könnyebb végrehajtani olyan feladatokat, mint az újratöltés, a bizonyos szintű frissítések kiválasztása, vagy a változtatások alkalmazása.

Végül, de nem utolsósorban a hozzáértőbb Linux-felhasználók automatizálhatják a frissítéseket scriptekkel, rutinokkal és cron-utasításokkal, köszönhetően az új CLI-alkalmazásnak, a “mintupdate-tool”-nak. Ez az eszköz támogat minden olyan lehetőséget, amely a Frissítéskezelő ablakában elérhető, beleértve a szintválasztást, a biztonsági frissítéseket, a kernelfrissítéseket és a tiltólistát. Az eszköz egyaránt használható a frissítések kilistázásához és alkalmazásához.

Szoftverforrások

Az idegen csomagok azok a csomagok, amelyek nem találhatóak meg egy tárolóban, vagy amelyek verziója különbözik a tárolóban találhatóéktól.

Ezen csomagok eltávolítása vagy visszaállítása könnyebbé vált, a Szoftverforrások több ide vágó helyén megtalálható lett az “Összes kiválasztása” gomb.

LightDM

A Linux Mint 18.2-ben egy teljesen új bejelentkezési képernyő található. A LightDM képernyőkezelőt használja alapértelmezettként a “Slick” üdvözlővel és a “LightDM beállítások” eszközzel együtt.

A Slick üdvözlő támogatja a HiDPI-t és egy gyönyörű bejelentkezési képernyőt biztosít:

Nagy mértékben testre is szabható:

Művészeti fejlesztések

A Linux Mint 18.2 csodálatos hátterei a következő művészeknek köszönhetőek: Ashim D'Silva, Eric Kilby, Guy Bowden, Grant McCurdy, Harald Hoyer, Jan Kaluza, Jeremy Bishop, Jens Enemark, Jason Leem, Jakob Owens, Luca Bravo, Matheus Bandoch, N. Feans, Robert Lukeman, Stanley Dai, Sezgin Mendil, Shontz Photography and srslyguys.

 

A Cinnamon kiadás újdonságai

Cinnamon 3.4

 

  • Az egyik legfontosabb változás a Cinnamon 3.4-ben az asztali ikonok kezelése: Az ikonokat már lehet automatikusan egy rácsra illeszteni, akár vízszintesen, akár függőlegesen. Az ikonok rendezésére is több lehetőség van: név, méret, típus, módosítás dátuma szerint is lehet rendezni őket.
  • Az asztali ikonok átméretezése már egy gombnyomással megoldható, és teljesen külön folyamatként futnak, nem függnek más Nemo ablaktól.
  • A beállítások démon különböző beépülői szintén saját folyamatként futnak, egymástól függetlenül. Ennek köszönhetően könnyebb azonosítani a nem válaszoló vagy a magas memória- vagy CPU-használatú beépülőket. Ugyanennek köszönhetően egy beépülő összeomlása a jövőben már nem érinti a Cinnamon egyéb háttérfolyamatait.
  • A Cinnamon jobb teljesítménye érdekében a CJS interpretert rebase-elte a csapat, és már mozjs38-on fut.
  • Mozjs38 támogatás (A CJS 3.4 már mozjs38-t használ, szemben a CJS 3.2-vel, amely mozjs24-t használt. A Cinnamon 3.4 kompatibilis a CJS 3.4 verzióval és a CJS 3.2 verzióval is.)
  • További Wacom eszközök támogatása
  • Többszálú beállító démon (minden bővítmény saját folyamatként fut)
  • Tisztább munkamenet EXIT (kilépési) fázis
  • Asztali rács kezelése
  • A Nemo és az asztal külön folyamatként fut
  • Egyszerűbb dátum-formátumok a lista nézetben
  • Joker karakterek már alkalamzhatók a Nemo keresésekben
  • Asztali műveletek elérhetők a Panelon keresztül is
  • Firefox szerű  középső egérgomb és Ctrl gomb használat a Nemo navigációban, új lapok megnyitására
  • Témakezelés fejlesztései
  • További képernyővédő beállítási lehetőségek
  • Kisalkalmazások lista
  • További információk a kiegészítőkről
  • Support for lightdm-settings and manage-systemd-units in System Settings
  • Fájlkezelő (inode/mappa
    MIME
    kezelő) beállításának lehetősége az Alapértelmezett alkalamzásoknál
  • Az egérérzékenység és -gyorsulás beállításainak továbbfejlesztése

A Cinnamon 3.4 főbb újdonságai

Cinnamon Spices

A Cinnamon környezet különböző kisalkalmazásokkal, asztalkalmazásokkal és kiegészítőkkel könnyen testre szabható. Ezek a bővítmények spices (magyarul Fűszerek) néven ismertek és külsős aktivisták és fejlesztők tartják ezeket karban.

A Cinnamon Spices weboldal teljesen újra lett írva az alapoktól.

 

MATE kiadás újdonságai

Ez a kiadás arra fókuszált, hogy a GTK3+ migráció teljes legyen, valamint új technológiák bevezetésére a MATE 1.16-ban található elavult függőségek helyettesítésére.

A változások címszavakban:

  • Az egész MATE asztali környezet minden alkalmazással és komponenssel már csak a GTK3+-on alapul!
  • A GTKApplication-ről a libunique-ra történő migráció befejeződött
  • Az egér- és érintőtábla-támogatás már támogatja a libinput-ot
  • Továbbfejlesztett akadálymentesítés (különösen a látássérült felhasználóknak)
  • A Caja újdonságai közül néhány:
    • Másolási sor és másolás szüneteltetése
    • A kukába helyezés előtti megerőstés
    • Az egér előre/hátra gombjainak támogatása a könyvtárszerkezetben történő könnyebb navigáció érdekében
    • Értesítés a kiadott meghajtók biztonságos eltávoltásáról
  • A zárolási képernyőn már a felhasználó háttere jelenik meg a rendszer alapértelmezettje helyett
  • A MATE Panelben is több fejlesztés lett végrehajtva
  • Engrampa, az archívumkezelő programot is fejlesztették
  • Az értesítések már támogatják a vezérlőgombokat, például a lejátszásvezérlőket médialejátszóknál
  • A betűkészlet-megjelenítőt átalakították, már lehetőség van a betűkészletek böngészésére, és a TTC készletek is támogatottá váltak.
  • Az elavult upower felfüggesztés/hibernálás programot lecserélték a ConsoleKit2-re
  • A MATE terminálban lehetőség van több fül megnyitására a középső gombbal
  • Az Atril - a dokumentummegjelenítő - gyorsabb töltési idővel rendelkezik és néhány képregénynél támogatja az unarchiver-t
  • Több elavult GTK+ módszert lecseréltek és több hibát javítottak

A KDE kiadás újdonságai

A Linux Mint 18.2 „Sonya” kiadása a KDE Plasma 5.8-as verzióját tartalmazza. Ennek a verziónak az újdonságai a következőek:

https://www.youtube.com/watch?v=LgH1Clgr-uE

A Xfce kiadás újdonságai

A Whisker alkalmazás menü verziója: 1.7.2. Ebben a verzióban található újdonságok:

  • Az indítók szekeszthetők helyi menünk keresztül.
  • Az Aszallal kapcsolatos műveletek támogatása.
  • A kategórianevek elrejthetők a beállítások között található opcióval
  • Alkalmazások azonnali betöltése.
  • Fordítások frissítése és hibajavítások.
Az ablakkezelő xfwm4 a 4.13-as verzióra lett frissítve, ennek újdonságai:

Az újdonságok részletes listája

Forrás: https://linuxmint.hu/sugo/linux-mint-182-sonya

Letöltés

Cinnamon 64 bit

MATE 64 bit

XFCE 64 bit

KDE 64 bit


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_pubju42fc2f1k5esc2761c9ff7, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0