Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Számítástechnika
sulaki - 2017-06-27

Elkezdődött a nyári szünet. A fiatalok számára a sok szabadidő azt is jelenti, hogy több időt tölthetnek az interneten, mint tanév közben

Elkezdődött a nyári szünet. A fiatalok számára a sok szabadidő azt is jelenti, hogy több időt tölthetnek az interneten, mint tanév közben.

 

A legtöbb szülő úgy érzi, hogy a digitális világban legalább egy lépéssel le van maradva a fiatalok mögött. Sok esetben nem ismerik azokat a programokat, applikációkat és weboldalakat, amelyeket a gyermekeik használnak, ezáltal sokkal nehezebb ellenőrizni az internetes aktivitásukat. Az online térben számos meghatározó hatás érheti a fiatalokat, amelyek olykor igen károsak lehetnek, ilyen például az online zaklatás, megszégyenítés vagy az adatlopás.

 

Nagy segítség lehet a gyermekek védelmében, ha a szülők olyan tanácsokat adnak nekik, amelyeket mindig alkalmazni tudnak attól függetlenül, hogy éppen milyen programot vagy weboldalt használnak. Ilyenkor érdemes figyelembe venni az Egyesült Királyság Gyermek
Internet
Biztonság Tanácsának ajánlásait is.

 

 

10 alapelv, amit minden szülőnek érdemes megtanítani a gyermekének az online biztonságról

 

Ahogy a legtöbb esetben, úgy az online veszélyeknél sem a tiltás a leghatékonyabb eszköz a gyermekek védelmére. Sokkal hatásosabb lehet, ha a szülők egyenrangú félként kezelik a gyermeküket és egy kötetlen beszélgetés keretében átbeszélik a lehetséges veszélyeket. Ilyenkor a gyermekek is megoszthatják a saját tapasztalataikat, ami különösen fontos lehet, hiszen a szülők is tanulhatnak a tőlük. Egy-egy ilyen beszélgetés során érdemes az alábbi pontokra kitérni:

 

1. Ne felejtsd el, hogy amit online megosztasz magadról, az évekkel később is látható lesz.

 

2. Csak olyan képeket tölts fel magadról, amiket a szüleid és a tanáraid előtt is vállalhatónak tartasz. Amikor megosztasz magadról valamit, sosem tudhatod végül hova jut el és ki fogja látni.

 

3. Tartsd észben, hogy amit a webkamerán mutatsz, azt a másik oldalon rögzíteni lehet. Ne csinálj olyat webkamera előtt, amit később nem vállalnál szívesen, mert felvétel készülhet róla.

 

4. Soha ne oszd meg a személyes adataidat, a lakcímedet, a születési dátumot, vagy telefonszámodat olyan emberekkel, akiket nem ismersz személyesen, és nem bízol meg bennük.

 

5. Közösségi oldalon ne jelölj vissza olyan embereket barátként, akiket nem ismersz a valós életben is, ugyanis ezek az ismeretlen ismerősök sok személyes információt megtudhatnak rólad.

 

6. Tanuld meg, hogyan lehet lementeni a chatszövegeket és a kommenteket, hogy problémás esetben, online zaklatás esetén legyen bizonyítékod.

 

7. Ha egy ajánlat az interneten túl jó ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem az.

 

8. Nem minden igaz, amit az interneten olvasol vagy látsz. Megbízható oldalakról tájékozódj és ellenőrizd az információkat több forrásból is.

 

9. Egyes letöltések megkárosíthatják a gépedet, gyanús oldalakról ne tölts le semmit.

 

10. E-mailekben ne kattints rá furcsának tűnő csatolmányokra és linkekre, akkor sem, ha barátodtól kaptad. Az ő email fiókját is megfertőzhette egy vírus.

 

A Samsung Magyarországon 2014 óta segíti SMART School programjával a digitális oktatás elterjedését. A társadalmi felelősségvállalási programként indult projekt keretében okos tantermeket szerel fel, ahol oktatási appikációkkal összekötött tabletek, illetve okostábla teszi lehetővé az interaktív tanulást a diákok számára. A gyáli Ady Endre Általános Iskolában működő Samsung okostantermeket használó tanárok véleménye szerint az iskolások biztonságára már az online térben is nagy hangsúlyt kell fektetni: „Már vége annak a kornak amikor elég volt egy kerítés az iskola körül, hogy megvédjük az iskolásainkat. Ma már tanároknak, diákoknak együttműködve kell ezekre az online vészhelyzetekre felkészülniük. Éppen ezért mi a prevencióra és a bizalomra tesszük a hangsúlyt, melybe bevonjuk a szülőket is. Sokat beszélgetünk a gyerekekkel az internetezés árnyoldalairól és hogy mikor és kinek jelezzék, ha baj van” - mondta Kasa Csilla, a gyáli Ady Endre Általános Iskola igazgatója.