Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
sulaki - 2017-06-23

Míg a globális trendek az okos gyárak létrehozása és a digitális kommunikáció felé mutatnak, addig napjainkban egy új irányzat van születőben, amely visszahozza az emberi kéz szerepét a gyártási folyamatokba

Míg a globális trendek az okos gyárak létrehozása és a digitális kommunikáció felé mutatnak, addig napjainkban egy új irányzat van születőben, amely visszahozza az emberi kéz szerepét a gyártási folyamatokba. E trendet “Ipar 5.0“-nak, vagy más néven kollaboratív iparágnak nevezzük.

Az ipari gyártás egyik legtöbbet emlegetett technológiai trendje az úgynevezett negyedik ipari forradalom, vagyis az „Ipar 4.0”. Ezen irányzat magába foglalja az információs technológia és az automatizálás integrációjának köszönhetően megváltozott gyártási folyamatokat. E trend a humán erőforrástól egyre inkább a gépek világa felé tereli a gyártási folyamatokat.

A kollaboratív robotok eladásában piacvezető szerepet betöltő Universal Robots azonban egy további trend mellett tette le voksát, és azt vallja, hogy a növekvő egyedi piaci igények maximális kielégítése érdekében az emberi kreativitás és jelenlét újragondolása szükséges. Az „Ipar 5.0” trend kulcsa tehát az ember és robot közti hatékony együttműködésben rejlik, kihasználva mindkét fél azon adottságait, amelyekben a legjobbak. Míg a robotok kiválóak a tömegszerű, standard termékek gyártási folyamataiban való részvételben, addig az emberek kitűnően végeznek kognitív, illetve olyan feladatokat, amelyekhez kézügyesség vagy képzelőerő szükséges. Akár arra használjuk a robotokat, hogy mélytengeri merüléssel régészeti leleteket hozzunk a felszínre, vagy nukleáris hulladékok mozgatására programozzuk be őket, rugalmasak és megbízhatóak, és mint az ember avatárjai, olyan helyekre juthatunk el velük, amelyek a múltban elképzelhetetlen lettek volna.

Nem kell azonban ilyen messze mennünk ahhoz, ha a robotok hétköznapi felhasználási lehetőségeit szeretnénk feltérképezni. A vállalat által gyártott UR3, UR5 és UR10 típusú robotok gyakorlatilag bármilyen automatizálható feladatra beprogramozhatóak, és bármely iparágban alkalmazhatóak. A kobotok jelen vannak például az autó-, az élelmiszer-, vagy épp a gyógyszeriparban, felhasználási lehetőségek tárháza folyamatosan növekszik. A Universal Robots robotjainak további, jelentős előnye, hogy beprogramozásuk gyerekjáték, működtetésük rövid időn belül elsajátítható. A vállalat ehhez például különféle oktató modulok rendelkezésre bocsátásával segítséget is nyújt.

 

A dán gyártó folyamatos kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységének köszönhetően újabb és újabb területeket fedez fel a kollaboratív robotok (kobotok) fejlesztését és új termékek kialakítását illetően, amely új utakat nyit meg az automatizálás világában. Ahogy a trendek is sejtetik, robbanásszerű növekedés várható e területeken a következő években.