Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
sulaki - 2017-04-19

A versenyzők nyitottsággal fogadták az új technológiát

A hazai PLC programozással és ipari automatizálással foglalkozó egyetemi szakok, műhelyek legjelesebb oktatói és hallgatói mérték össze tudásukat Veszprémben. A programozó versenyre több mint 20 csapat, mintegy 100 résztvevő érkezett, akik valós ipari feladatok megoldásában vettek részt.

 

A hosszú hagyományokra visszanyúló Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyt idén 23. alkalommal rendezték meg. 1994 óta minden évben valamelyik hazai felsőoktatási intézmény ad otthon az eseménynek a villamosmérnöki, mechatronikai és informatikai területek dolgozó szakemberek és hallgatók részvételével. Az verseny idén a Pannon Egyetem Mérnöki és Műszaki Informatikai Karának közös szervezésében valósult meg, a Vesz-Mont 2000 Szereléstechnikai és Gépipari Kft., a Universal Robots egyik hazai disztribútorának fő támogatásával.

 

Az elsőként piacra lépő és mára vezető kobotgyártó (kollaborítív robot) Universal Robots világszínvonalú robotkarok gyártásával foglalkozik, termékeit a résztvevők most a gyakorlatban is kipróbálhatták, megismerhették. Az UR5 típusú robotkarral felszerelt gépezet beprogramozásának kihívása a versenyzőkre hárult, úgynevezett „pick and place “ (felemelés, áthelyezés)feladatok elvégzésére kellett képessé tenniük a robotot. A szakképzett hallgatók segítségére volt ugyanakkor a Universal Robots robotjainak azon tulajdonsága, hogy szinte bármilyen automatizálható feladatra – iparágtól függetlenül - beprogramozhatóak. A versennyel párhuzamosan, az érdeklődők betekintést nyerhettek a dán vállalat életébe, emellett további termékeit is megtekinthették, úgy, mint az UR3 és UR10 típusú robotok. A Universal Robots hazai disztribútora, a Vesz-Mont 2000 Kft. munkatársai interaktív workshop keretében is választ adtak a UR robotokkal kapcsolatos programozói kérdésekre.

A versenyzők nyitottsággal fogadták az új technológiát, többen kifejezték azon igényüket is, hogy szívesen vennék, ha az egyetemi képzés keretein belül lehetőség lenne a modern technológiák alkalmazására gyakorlati órák keretén belül. A kobotokra irányuló figyelem a magyarországi vállalatok esetében is növekvő tendenciát mutat.

“Egyre nagyobb az érdeklődés az automatizálás iránt hazánkban is, a vállalkozások egyre nyitottabbak a kobotok iránt. Ezt egyelőre leginkább a multinacionális cégcsoportok esetében tapasztaltuk. Ez az igény úgy vélem meg fogja határozni az elkövetkező pár év fejődését, amelynek csak az automatizálási cégeknél is jelenlévő szakemberhiány szabhat gátat. Nagyon sok olyan projekt várható a jövőben, ahol robotokkal próbálják kiváltani az operátori munkaerőt partnereink.” – mondta Zentai Tibor, a Vesz-Mont Kft. ügyvezetője az automatizálás jövőjével kapcsolatban.

A versenyen végül az Óbudai Egyetem csapata győzedelmeskedett, második helyen végeztek a Szegedi Tudományegyetem és harmadik helyen a Pécsi Tudományegyetem hallgatói.