Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
sulaki - 2017-02-12

A digitalizálás és a kiberbiztonság két olyan szorosan összefüggő téma, amelyeknek stratégiai jelentősége van a Siemens számára

A Siemens az első olyan vállalat a világon, amely megkapta a Németországban, Münchenben működő TÜV Süd (nemzetközileg akkreditált tanúsító szervezet) tanúsítványát hálózat automatizálási megoldásaiért, elismerve ezzel az IEC 62443 nemzetközi szabványsorozatban definiált biztonsági intézkedések betartását. A tanúsítvány igazolja, hogy a Siemens biztonságos alállomás keretrendszere eleget tesz az IEC 62443-2-4 szabványban (a rendszerintegrátorokra vonatkozó követelményekben) és az IEC 62443-3-3 szabványban (a rendszerek biztonsági funkcióira vonatkozó követelményekben) specifikált előírásoknak. A tanúsított architektúra a Siemens mint globális méretekben működő vállalat tapasztalataira és ismereteire épül, a tanúsítványban leírt folyamatok pedig a szabványoknak megfelelően biztosítják a biztonság szempontjából lényeges eljárások szükséges transzparenciáját. Ily módon a Siemens olyan hálózat automatizálási megoldásokat fejleszt ki és valósít meg az energiatermelő vállalatok és hálózatüzemeltető cégek számára, amelyek a kiberbiztonság (informatikai biztonság) tekintetében a legújabb nemzetközi szabványokon alapulnak, és amelyeket a jelenleg érvényes biztonsági irányelvekhez igazítottak.

A meglevő kiberbiztonsági szabványokat kiegészítve az IEC 62443 mára a világ egyik leginkább jövőorientált biztonsági szabványává fejlődött. Átlépve a többi szabvány kereteit, az összes érintett fél számára definiálja a követelményeket, ideértve a termékek szállítóit, a rendszerintegrátorokat és az üzemeltetőket. Míg az IEC 62443-2-4 szerinti tanúsítás a Siemens által kialakított biztonsági koncepcióra és tervezési folyamatra épül, a Siemens biztonságos alállomás keretrendszere esetén az IEC-62443-3-3 szabvány szerinti megfelelőség jelenti a kiértékelés alapját. Ez a biztonsági keretrendszer olyan termékekből áll, mint például a Sicam PAS/PQS és Sicam AK3 alállomás irányítástechnikai rendszer, a Sicam SCC üzemviteli és felügyeleti rendszer, a Siprotec 5 védelmi készülékek, valamint a switcheket, routereket és tűzfalakat tartalmazó Siemens Ruggedcom portfólió elemei.

A digitalizálás és a kiberbiztonság két olyan szorosan összefüggő téma, amelyeknek stratégiai jelentősége van a Siemens számára. Például a hálózat automatizálási termékei, rendszerei és megoldásai esetén alkalmazandó kiberbiztonsági intézkedések továbbfejlesztése érdekében a Siemens olyan átfogó biztonsági szemléletet valósít meg, amely az IEC 62443 szabványhoz hasonló nemzetközi normákhoz igazodik.

Az intelligens energia termelő rendszerekre kidolgozott biztonsági szabványok további tökéletesítése érdekében a Siemens szakértői jelen vannak az érintett nemzetközi szabványügyi szervezetekben. Továbbá a Siemens műszaki és módszertani (eljárásokkal kapcsolatos) témákban tanácsokat ad felügyeleti szerveknek. A kibernetikai vészhelyzetekre reagáló csoport (CERT) munkájának köszönhetően, amelynek a tevékenysége az egész céget felöleli, a Siemens globális áttekintés kap a sebezhetőségekről, amennyiben és amikor azok felmerülnek. Ez vonatkozik az energia termelő rendszerek kiberbiztonságára is, ahol a digitalizálás további előretörése figyelhető meg.

A biztonságos hálózat automatizálási megoldások a Siemens Energy Management divíziója által kínált termékportfólió részét képezik. Termék- és megoldásszállítói, rendszerintegrátori és szolgáltatói minőségében a divízió költséghatékony, megbízható és intelligens megoldásokat kínál az energiaszolgáltató vállalatok és az iparág számára az elektromos energia átvitelére és elosztására. A portfólió felöleli a kisfeszültségű és elosztó hálózatokban, az intelligens energiaátviteli hálózati és energia automatizálási megoldásokban, valamint a nagyfeszültségű átviteli rendszerekben alkalmazott termékeket és rendszereket. A Siemens Energy Management divíziója, amely több mint 100 országban van jelen, a 2016. szeptember 30-kán véget ért utolsó költségvetési évben körülbelül 11,9 milliárd euró árbevételt és 895 millió euró nyereséget ért el, és közel 52.000 alkalmazottat foglalkoztatott szerte a világon.