Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Autó
sulaki - 2017-02-01

Az Egyesült Arab Emírségekben fut a projekt

A Toyota együttműködési szerződést írt alá a Masdar, az Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) és az Air Liquide vállalatokkal, valamint az országban Toyota márkaimportőrként működő Al-Futtaim Motors vállalattal, hogy egy közös kutatóprogram keretében tárják fel a hidrogén-energia alkalmazásának lehetőségeit az Egyesült Arab Emírségekben (UAE), segítve a fenntartható, alacsony szénkibocsátású társadalom kialakítását. A program részeként a Toyota 2017 májusától megkezdi az országban a Mirai üzemanyagcellás jármű (FCV) vezetési és feltöltési bemutató tesztjeit.

 

Az erről szóló megállapodást még január 16-én jelentették be az Abu-Dzabi Fenntarthatósági Héten (ADSW), amit az UAE fővárosában, Abu-Dzabiban rendeztek meg. A program résztvevői közös kutatásokat folytatnak a legfontosabb kérdésekben, meghatározva egy jövőbeli hidrogénalapú társadalom kulcsszereplőit, a hidrogéngyártás módjait, a logisztikát és az üzleti kivitelezést. A kutatások helyszíne várhatóan a Masdar Intézet lesz, mivel ez az Abu-Dzabiban működő független kutatóegyetem már eddig is fontos szerepet játszott a hidrogénnel kapcsolatos kutatómunkában. 2017 májusában adják át azt a hidrogéntöltő állomást, amit a Toyota használ majd a vezetési és feltöltési tesztekhez, különös tekintettel számításba véve a helyszín egyedi körülményeit, vagyis az extrém hőséget és a poros környezetet. A Toyota emellett rövid távú kölcsönbérleti szerződéseket köt az UAE kormányzati intézményeivel és az ország független véleményformálóival, hogy a felhasználók jobban megismerjék az FCV-k működését és a hidrogénalapú társadalom igényeit.

 

„Az UAE hidrogéngyártása hatalmas lehetőségeket rejt. Az itteni olajfinomítókban működő hidrogéngyártó létesítményeknek rengeteg a szabad kapacitásuk, ráadásul a nátronlúgot és egyéb vegyi anyagokat előállító üzemek melléktermékeként is termelhető hidrogén – és akkor még nem beszéltünk arról, hogy mindez mega-méretű naperőművekkel is megvalósítható.” –mutat rá Takeshi Uchiyamada, a Toyota igazgatótanácsának elnöke az ADSW-n megtartott beszédében.

„Mivel a kormányzat támogatja az új kezdeményezéseket és a hidrogénalapú társadalom megvalósítását, az UAE a világ egyik mozgatóerejévé válhat az új generációs tiszta energiák területén.” - teszi hozzá az elnök.

 

Az egyik legnagyobb olajtermelő országként az UAE elsődleges bevételét az olajipar jelenti. A kormányzat nemrégiben tette közzé 2021-es Keretrendszer című nemzeti tervezetét, amely elsőrendű célként jelöli meg a levegőminőség javítását, a tiszta energiák szélesebb körű használatát és azt, hogy az ország világelső minőségű infrastruktúrát építsen ki. A közös kutatóprogram felméri majd, milyen lehetőségeket kínál a hidrogén használata Masdar Cityben, Abu-Dzabi alacsony szénkibocsátású szomszédjában, amit a fenntarthatóság alapelvei szerint építettek fel, és üzleti szempontból is megvalósítható „zöld szabványnak” szánnak a közel-keleti régió jövőbeli városfejlesztéseihez.

 

„A Toyota a világ egyik leginnovatívabb vállalata, amely már eddig is kimagasló eredményeket ért el a környezetbarát autóipari technológiák terén. A Masdar örömmel vesz részt ebben az izgalmas és fontos kezdeményezésben a Toyota, az ADNOC, az Air Liquide, a Masdar Intézet és az Al-Futtaim Motors oldalán, hogy megmutassa, milyen hasznos lehet a hidrogén-energia az UAE számára. A hidrogén nagy segítséget jelenthet az UAE céljának elérésében, hiszen az ország arra törekszik, hogy energiafelhasználásának felét 2050-re alacsony szénkibocsátású forrásokból fedezze.” – fogalmaz Mohamed Jameel Al Ramahi, a Masdar vezérigazgatója.

 

A Toyota már 2015-ben közzétette 2050-es Környezetvédelmi Célkitűzéseit, hogy ezzel is hozzájáruljon a fenntartható társadalom kialakulásához. Ennek során a márka számos kezdeményezést indított, vállalva többek közt, hogy a 2010-es szinthez képest 90 százalékkal csökkenti az új autók károsanyag-kibocsátását. A Toyota kínálatában már jelenleg is szerepel a nulla emissziójú, mindössze vizet kibocsátó Mirai FCV, ami jelenleg Japánban, az USA-ban és Európában kapható. Az Abu-Dzabi Fenntarthatósági Hét nyitó napján megrendezett Abu-Dzabi Globális Akciónap című konferencia célja a Párizsi Klímaegyezmény és a 2030-as Fenntartható Fejlődési Keretrendszer megállapodásainak gyakorlati megvalósítása innovatív megoldásokkal, politikai, üzleti és technológiai társulásokkal, és azon lépések meghatározása, amelyek ehhez akár kormányzati, akár üzleti szempontból szükségesek lehetnek.