Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szórakozás
Sulaki - 2016-12-09

A dokumentumfilmben az amerikai születésű a klezmeren keresztül keresik gyökereiket

December 15-én kerül a hazai mozikba Bereczki Csaba SOUL EXODUS című zenés dokumentumfilmje, melynek középpontjában a The Brothers Nazaroff hagyományos klezmerzenét játszó alkalmi formáció tagjai állnak. A dokumentumfilmben az amerikai születésű a klezmeren keresztül keresik gyökereiket, önmagukat, zsidó identitásukat. A Soul Exodus szereplői egyfajta fordított exodusként kelnek útra: hajóval utaznak nyugatról keletre, Montrealból New York, Párizs, Berlin, Budapest, Nagyvárad érintésével jutnak el Besszarábiába, Moldovába. A Soul Exodus  összetett, zenés roadmovie, lelki utazás önmagunkba, önmagunkért. Fő célja az identitás keresése és megfogalmazása, amely ma – egyéni és társadalmi szinten is – különösen aktuális, húsbavágóan érinti és foglalkoztatja az egész világot.

 

A filmben szereplő egyik zenész, Daniel Kahn hamarosan Budapestre érkezik.  A jelenleg Berlinben élő, detroiti származású amerikai klezmer zenész 2005-ben alakította meg Daniel Kahn & The Painted Bird nevű formációját. Zenéjük leginkább "a klezmer, radikális jiddis dalok, politikai kabaré és punk folk" ötvözeteként jellemezhető. Négy CD-jük jelent meg eddig.

 

Soul Exodus

magyar, zenés dokumentumfilm

 

Rendező, forgatókönyvíró: Bereczki Csaba

Operatőr: Nemes Tibor

Vágó: Lemhényi Réka

Hang: Zányi Tamás

Zene: The Brothers Nazaroff

Főszereplők: Michael Alpert, Dan Kahn, Psoy Korolenko, Bob Cohen, Jake Shulman-Ment

Producer: Sándor Pál

 

Országos mozipremier: 2016. december 15.

Forgalmazó: Mozinet  

 

Bereczki Csaba Soul Exodus című új, egészestés, zenés dokumentumfilmjének középpontjában a The Brothers Nazaroff hagyományos klezmerzenét játszó alkalmi formáció tagjai állnak. A dokumentumfilmben az amerikai születésű zenészek – Michael Alpert, Dan Kahn, Psoy Korolenko, Bob Cohen, Jake Shulman-Ment – a klezmeren keresztül keresik gyökereiket, önmagukat, zsidó identitásukat. A Soul Exodus szereplői egyfajta fordított exodusként kelnek útra: hajóval utaznak nyugatról keletre, Montrealból New York, Párizs, Berlin, Budapest, Nagyvárad érintésével jutnak el Besszarábiába, Moldovába.

„A klezmer a 19. században, Oroszországban jött létre az akkori haszid zsidó közösségekben, de a pogromok és a holokauszt következtében Európából szinte teljesen eltűnt. Amerikában éledt újjá a hetvenes években, majd szivárgott vissza Kelet-Európába. Ez adta az ötletet a filmhez: klezmerzenészekkel együtt járjuk végig mi is a zene útját, de visszafelé, fordított exodusként. Amikor rátaláltam a Budapesten élő zenész Bob Cohenre és bemutatta a zenekarát, a The Brothers Nazaroff-ot, tudtam, hogy őket keresem már hosszú ideje: őseik Kelet-Európából származnak, ők Amerikában születtek, de mára elhagyták azt a kontinenst is, jelenleg a világ különböző pontjain élnek és zenélnek.” – idézi a kezdeteket a film rendezője.

 

Bereczki Csaba legújabb alkotásával a korábbi zenés dokumentumfilmjével – Életek éneke (2008) – megkezdett sorozatát folytatja, amelyben nemcsak a zenész, a hangszer és a zene közötti kapcsolódásokat kutatja és ábrázolja, hanem a zenén keresztül a lélek mélységébe hatol. Míg az Életek éneke fókuszában a tradicionális erdélyi népzene áll, a Soul Exodus a zsidó identitás világába kalauzol: a rendező nemcsak fizikailag és zeneileg dokumentálja az állomásokat, de a lélek utazását is megmutatja, ahol az utazás maga az identitáskeresés. „Az egykori pogromok ellenére, mi New Yorkból mindig úgy tekintettünk erre a földre (Moldávia, Besszarábia, Bukovina), mint egyfajta Paradicsomra. A táj otthonossága, az éghajlat, a föld bősége, minden ide kötött, ez volt az igazi hazánk. Különös, de mindenki szép emléket őriz erről a helyről. Az igazi, ősklezmer is innen ered, és főleg erről az életérzésről szól.” (Bob Cohen zenész, főszereplő)

 

Soul Exodus egy összetett, zenés roadmovie, egy lelki utazás önmagunkba, önmagunkért. Olyan dokumentumfilm, amely nem hagyományos módon és nem tragédiaként beszél a zsidók identitáskereséséről, hanem életigenlően, sőt vidáman. A dokumentumfilm főszereplői, zenészei jól érzik magukat, hétköznapi módon, sokszor egymástól merőben különbözően élik meg zsidóságukat és keresik hovatartozásukat a világban. A Soul Exodus fő célja az identitás keresése és megfogalmazása, amely ma – egyéni és társadalmi szinten is – különösen aktuális, húsbavágóan érinti és foglalkoztatja az egész világot. „Azt volt a célom, hogy a film jókedvűen, nyíltan, tabuk nélkül, természetesen beszéljen a zsidóságról, az identitásról, a világról. Úgy, ahogy mindenről beszélnünk kéne, ha nem félnénk, ha elég bátrak és szabadok lennénk, ha valóban tisztában lennénk az identitásunkkal.” – mondja Bereczki Csaba. 

 

A film egy fontos, általános problémára is rávilágít: hogyan lehet egyszerre élni és élni hagyni. A Soul Exodus nemcsak a zsidó identitásról szól, hanem általában a mai ember identitáskeresésről. A rendező szerint: „A világ rohamosan átalakul, elkerülhetetlenül egyre kozmopolitábbá válik. A különböző identitású embereknek meg kell tanulniuk egymással élni. Ahogy a filmem egyik főszereplője, Michael Alpert zenész fejtegeti: mindenkiben van egy belső, univerzális zsidó, a zsidóság több aspektusa is remek modell lehet a világ számára. Bob Cohenugyanakkor megfogalmazza, hogy ő lehet egyszerre amerikai, zsidó és magyar is, egy embernek lehet több identitása is. A belső zsidó számomra azt jelenti, hogy nyitott lélekkel fogadjuk be a világot és ne legyünk ellenségesek. Rajtunk múlik, hogyan őrizzük meg identitásunkat akár az országhatárokon kívül is, illetve hogyan bánunk azokkal az idegenekkel, akik elfogadják és tiszteletben tartják azt a kultúrát és értékrendet, amit mi képviselünk. Azt lehet megtanulni ebből a filmből és ebből az öt karakterből, hogy ha szeretjük az életet, önmagunkat és egymást, akkor mindenre van megoldás.”

Bereczki Csaba új dokumentumfilmje nem foglal állást, de a szereplők személyes tapasztalatai, vallomásai és a zeneszövegek révén súlyos témákat feszeget, a zene beágyazásával mégis álomszerű, könnyed és szárnyaló marad. „A filmkészítésben elsősorban az emocionális, az érzelmi rész foglalkoztat és szerintem a film és a zene együtt a legalkalmasabbak arra, hogy az érzelmeinkre hassanak.” – foglalja össze a rendező.

 

Soul Exodust Daniel Kahn főszereplő emblematikus dala, az Inner Emigration inspirálta, ezzel a zenével zárul a film. … Most nézz magadba, Ott vagy, ahol önmagad lehetsz? Senki uralmától nem szenvedsz S minden kis álmot követhetsz. Légy őszinte magadhoz Nem kell magányosnak érezned magad Nem kell elhagynod az otthonod Mindnyájan kiléptünk valahonnan már Legyen az munka vagy család akár…

 

Kritika: 

www.magyar.film.hu - Bilsiczky Balázs:  

„…Persze, mind a négy utazó esetében elérkezik ez a pont, amikor eluralkodik rajta a félelem és a kétségbeesés – egyfelől vágynak rá, hogy megismerjék őseik földjét, a célegyenesbe fordulva mégis megremeg a lábuk – kell ez nekik? Ezeken a pontokon hárul Bereczkire talán a legnagyobb felelősség. Filmesként nyilvánvalóan azt szeretné, hogy az elképzelt forgatókönyv legalább nagyvonalakban teljesüljön. Mégis mit csinál? Elengedi a kezeket, semmi presszió, rájuk bízza. Láss csodát! Kis idő elteltével, közös, klezmergőzös estéktől megbabonázva, mindenki beadja a derekát. Van, aki Romániába utazik, más Pestre. Kezdenek biztos alapokat kapni a korábban még kissé megremegett lábak. És itt, ezeken a pontokon érünk el oda, ahol a négy szereplő kénytelen-kelletlen elfogadja azt a valóban megrázó tényt, ami egyébként több zsidó generációra is érvényes, és a legjobban talán Villon híres soraival érzékeltethető: „befogad, és kitaszít a világ”. Ahhoz pedig, hogy ezt egy zsidó ember képes legyen úgy-ahogy feldolgozni, nincs más hátra, mint előre: játszani kell, amíg csak lehet, és gyönyörű klezmermuzsika kíséretében helyezni el egy ezüstszelencében a bolygó zsidó belenyugvásának gesztusát…”

 

Cím: Soul Exodus

Gyártó: Film Street

Hossz: 93 perc

Országos bemutató: 2016. december 15.  

Forgalmazó: Mozinet Kft.