Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Autó
Sulaki - 2016-10-24

A Toyota a 2020-as Tokiói Olimpiai és Paralimpiai Játékokra készülve több mint 100 db FC buszt kíván bevezetni

A Toyota 2017 elejétől Toyota márkanév alatt megkezdi az üzemanyagcellás (FC) buszok értékesítését. A buszokat, amelyek közúti tesztek során már többször bizonyították praktikus felhasználhatóságukat, Tokió Város Önkormányzatának Közlekedési Hivatala állítja forgalomba: a két darab Toyota
FC
Bus
menetrend szerinti járatként, fix útvonalon fog közlekedni.


 

A Toyota a 2020-as Tokiói Olimpiai és Paralimpiai Játékokra készülve több mint 100 db FC buszt kíván bevezetni, elsősorban a tokiói térségben. Ezzel összhangban az FC buszok már 2017 elejétől megvásárolhatók Japánban, hogy a nagyközönség minél szélesebb körben megismerje a tömegközlekedésben részt vevő FC buszokat. Ezen túlmenően a 2020-as Tokiói Olimpiai és Paralimpiai Játékok közeledtével növekvő arányban vezetik be az FC buszokat. A Toyota ezzel együtt arra törekszik, hogy folyamatosan támogassa az új FC buszok 2018-tól kezdődő bevezetését célzó fejlesztéseket, és ezáltal hozzájáruljon a hidrogén alapú társadalom megvalósításához.

A Toyota FC buszt a Toyota fejlesztette ki, felhasználva a Hino Motors, Ltd (Hino) vállalattal közös FC buszfejlesztési tevékenységek során szerzett tapasztalatokat. A Toyota üzemanyagcella rendszert (TFCS)1, amelyet eredetileg a Mirai üzemanyagcellás gépkocsi (FCV) számára fejlesztettek ki, azzal a céllal alkalmazták, hogy a belső égésű motoroknál kedvezőbb energetikai hatásfokot biztosítson, valamint hogy kivételesen jó környezetvédelmi teljesítményt nyújtson: a rendszer ugyanis működése közben egyáltalán nem bocsát ki CO2-t, sem más káros anyagot.

A busz ezen felül nagykapacitású külső energiaforrásként is szolgál. A 9 kW2 maximális kimenő teljesítményre és összesen 235 kWh3 kapacitásra képes FC busz ilyenformán elektromos áramforrásként is szolgálhat például természeti katasztrófák esetén, evakuációs központokban (pl. iskolai tornatermekben4), vagy az általa megtermelt elektromos energia háztartási gépek működtetésére is alkalmas.

A Toyota csoport a jövő rendkívül ígéretes energiaforrásának tekinti a hidrogént. A Mirai FCV piacra bocsátása mellett a Toyota üzemanyagcellás buszok és villás targoncák fejlesztésében, valamint háztartási célú, telepített üzemanyagcellák fejlesztésében is részt vett. A jövőben a csoport célja, hogy egységesített formában gyorsítsa fel a fejlesztéseket, hogy hozzájárulhasson a hidrogén alapú társadalom megvalósításához.

 

A Toyota FC busz főbb műszaki adatai

Jármű

Hosszúság / szélesség / magasság

10 525 / 2 490 / 3 340 mm

Férőhelyek száma (ülő, álló, sofőr)

77 (26+50+1)

Üzemanyagcella köteg

Név

Toyota üzemanyagcella köteg

Típus

Szilárd polimer elektrolit

Maximális teljesítmény

114 kW × 2 egység (155 LE ×2 egység)

Villanymotor

Típus

Szinkron váltóáram

Maximális teljesítmény

113 kW × 2 egység (154 LE ×2 egység)

Maximális forgatónyomaték

335 Nm× 2

Nagynyomású

hidrogén tartály

Tartályok száma

10

Névleges üzemi nyomás

70 MPa (kb. 700 bar)

Tank tárolási sűrűség

5,7 wt%

Tartály belső térfogata

600 liter

Hajtó akkumulátor

Típus

Nikkel-metál hidrid

Nagykapacitású külső energiaforrás

Maximális teljesítmény

9 kW

Kapacitás

235 kWh




1A hybrid technológiát üzemanyagcellás technológiával kombináló, Toyota üzemanyagcella kötegekből, nagynyomású hidrogén tartályokból stb. álló rendszer.

2Az elérhető elektromos energia a kimenő teljesítményétől függ.

3Az egyenáram/váltóáram átalakítást követően. A kimenő kapacitás az áramforrás átalakítási hatásfokától, a hidrogén fennmaradó mennyiségétől, valamint az áramfogyasztástól függ.

4A megfelelő hálózat kiépítése szükséges.