Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
Sulaki - 2016-10-03

A rendszer képes arra, hogy egy mikrohálózaton belül irányítsa az elosztott energiatermelő üzemeket...

A Siemens piacra viszi új távvezérlő és irányítástechnikai rendszerét: a Sicam A8000 modul rendszerű berendezés-sorozatát. A tápegység, a központiegység és a bővítő moduloknak ezt a kombinációját alállomásokban, elosztóhálózatokban lehet alkalmazni, a megújuló energiaforrások hálózati integrációjára, ipari áramellátási alkalmazásokban vagy vasúti áramellátó rendszerekben. A CP-8000 kompakt eszköz tartalmaz egy tápegységet, a funkcionális gombokkal ellátott kijelzőt, valamint digitális be- és kimeneteket. Az új feldolgozó és tápegység modulok a kiterjesztő modulokkal együtt skálázható megoldásokat tesznek lehetővé különböző áramellátási igények széles köre számára.

„Az új energiamixre való áttérés csak akkor lehet sikeres, ha az energiaszektor folytatja villamos hálózatainak digitalizációját. A Utility 4.0 egyre inkább azt jelenti az áramszolgáltató szektor számára, amit az Industry 4.0 az ipar számára. Mi az új távvezérlő és irányítástechnikai rendszerünkkel támogatjuk ezt a fejlődést” - nyilatkozta Ralf Christian, a Siemens Energy Management divíziójának vezérigazgatója.

Négy bemenettel rendelkező analóg modulokat kínálunk, a digitális bemeneti modulokat 16 bemenettel, a digitális kimeneti modulokat pedig nyolc kimenettel szállítjuk. Vannak három bemenetű analóg input modulok az áramhoz és a feszültséghez, és egy áram transzformátor adapter modul három áram bemenettel. A 30 milliméteres szabványos szélességű modulokat bármilyen sorrendben fel lehet szerelni egy DIN sínre, összekapcsolásuk pedig egy a busz segítségével valósul meg a hátoldalon. A rendszer bekapcsolás után automatikusan észleli az egyes modulokat. Köszönhetően a központiegység modulok és a bővítő modulok eltérő teljesítményszintjeinek, a rendszer csaknem végtelen változatosságban skálázható és bővíthető.

A távvezérlő és az irányítástechnikai rendszer – amely olyan nemzetközi szabványokon alapszik, mint az IEC 61850 – kedvezőtlen éghajlati feltételek mellett is üzemeltethető, köszönhetően a kiterjesztett, -40° Celsius és +70° Celsius közötti hőmérsékleti tartománynak. Emellett a javított EMC stabilitás akár öt kV feszültség mellett is (IEC 60255) lehetővé teszi a közvetlen alkalmazást alállomásokban. Egy integrált titkosító
chip
gondoskodik az adatok védelméről biztonságos környezetben, az
IPSec
titkosítás biztonságos kommunikációt tesz lehetővé
IP
hálózatokon, a
https
protokoll
pedig garantálja az érzékeny adatok biztonságos átvitelét.

A Sicam A8000-at a felhasználó hírközlési infrastruktúrájához is hozzá lehet igazítani különböző interfészeken és egy integrált
GPRS
modulon (CP-8022) keresztül. A rendszer nem csak a szabványos protokollokat, hanem a Siemens berendezésekben használt specifikus protokollokat is támogatja. A rövidzárlatjelző funkciók révén a rendszer hálózatfigyelésre is felhasználható. Végül, de nem utolsósorban, az integrált webes paraméterező eszköz megkönnyíti a rendszer műszaki beállítását.

Az energiaátvitelben és -elosztásban a rendszer többféle feszültségi szint automatizálására is felhasználható az átviteli hálózat alállomásaiban. Az elosztóhálózat automatizálásában a rendszer átveszi a monitorozási és vezérlési feladatokat a másodlagos alállomásokon középfeszültségű oldalon, figyelembe veszi a hiba helyét és így biztosítja automatikusan az áramellátást.

Egy másik alkalmazási terület a szél- és naperőművi parkok hálózati összekapcsolása a vezérlő használatával, amely csomópontot képez információk cseréjéhez a szélfarm és az ellátó hálózat között. A turbina vezérlési rendszerek, a folyamatvezérlések vagy a kapcsolási retesz feltételek nyitott- és zártláncú vezérlési alkalmazások esetében egyaránt megvalósíthatók a Sicam A8000 logikai funkcióinak köszönhetően. Az iparban felhasználhatók valamennyi rendszer áramellátás-automatizálási technológiájaként, a helyi energia betáplálástól a biztonsági áramellátás integrációján keresztül a kisfeszültségű elosztási szintig.

A rendszer képes arra, hogy egy mikrohálózaton belül irányítsa az elosztott energiatermelő üzemeket, ezért meg tud felelni meghatározott energia-forgatókönyvek kihívásainak. Ugyanakkor kommunikációs gateway-ként is szolgál az RTU (távoli terminál egységek) hálózatok számára, amelyek különböző hálózati és hírközlési protokollokon alapulhatnak. Az RTU-t protokoll konverziós és hálózat-elkülönítési gateway-ként is fel lehet használni a folyamati és a vizualizációs szintek között. A Sicam A8000 emellett a vasúti áramellátás automatizálására is felhasználható, beleértve a teljes vezérlőrendszert és a védelmi és kommunikációs technológiát is.

A távvezérlő és áramellátó-hálózat automatizálási megoldások részét képezik a Siemens Energy Management Divízió termékportfóliójának. A részleg, amely termékek beszállítója, rendszerintegrátor, megoldás- és általános szolgáltató, az áramszolgáltató vállalatok és az ipar számára költséghatékony, megbízható és intelligens megoldásokat kínál az elektromos áram átvitelére és elosztására. A termékkínálat a kis feszültségű hálózatok, az elosztóhálózatok, az okos hálózatok és az energia-automatizálási megoldások igényeitől egészen a nagy feszültségű átviteli rendszerek szükségleteinek a kiszolgálásáig terjed. A világ több mint 100 országában jelenlévő Siemens részleg hozzávetőleg 11,9 milliárd euró bevételt, 570 millió euró nyereséget termelt és csaknem 53 000 embert foglalkoztatott világszerte a 2015 szeptember 30-án véget ért elmúlt üzleti évben.