Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
Sulaki - 2016-09-19

Hello holnap! Okosabbak vagyunk, mint 5 éve?

Hogy mi a közös például a YouTyúkban, azaz a Boldog Tojásban, a Naplopóban, a SHARE közösségi sörben vagy a Nemruci ruhaboltban? Az hogy okos, előremutató megoldásaikkal a saját területükön mind hozzájárulnak a fenntarthatósághoz, így ott lesznek 2016. szeptember 24-én szombaton Budapesten az Akvárium Klubban a Magyar Telekom 9. Fenntarthatósági Napján.

 

A rendezvény olyan fesztiválkonferencia, ahol különböző szakterületről érkező közszereplők - művészek, professzorok, üzletemberek, média képviselői - beszélgetések keretében járják körbe közérthetően azt a témát, hogy milyen jövő felé tartunk, és mit tehetünk annak érdekében, hogy ez a jövő élhetőbb legyen. A beszélgetésen résztvevő szakértők idén az smart korszak esélyeit és a jövőre gyakorolt hatását helyezik fókuszba, olyan témákat érintve, mint az okos gazdaság és környezetvédelem, a tudatos társadalom.

 

A rendezvényen a szekcióbeszélgetések mellett közel 50 kiállító várja az ügy iránt érdeklődőket, többek között a megújuló energia, a termelői élelmiszerek, a vegán étkezés és az ökodivat témakörében.

 

Az idei afterparty hangulatáról a Blahalouisiana és a PASO Soundsystem gondoskodik.

 

A 9. Fenntarthatósági Nap részletes programja: link.

 

 

 

A fenntartható fejlődés a fejlődés olyan formája, amely a jelen szükségleteinek kielégítése mellett nem fosztja meg a jövő generációit saját szükségleteik kielégítésének lehetőségétől. – áll az ENSZ 1987-ben kiadott Közös Jövőnk jelentésében.

 

Jelen szükségletei, legyen szó akár energiafelhasználásról, akár tiszta levegőről, akár édesvízről, vagy egyéb táplálékról óriásiak, ám a Föld erőforrásai pedig, beleértve az embereket is végesek. Ezért fontos, hogy a környezet, a társadalom és a gazdaság érdekei egymással harmóniában legyenek. Ha ez a három érdek nincs összhangban, akkor egyik sérti a másikat. A harmonizáció célja pedig egyszerű: gyermekeink és unokáink számára olyan feltételeket és lehetőségeket biztosítani, amelyek számunkra is adottak.

 

Felismerve a környezet – társadalom – gazdaság hármasával való kapcsolati rendszer jelentőségét a Magyar Telekom Csoport számára a fenntarthatóság és az abban való aktív részvétel hosszú távú stratégiai elv. Ezért a Telekom 9. Fenntarthatósági Napjának fókuszában a megoldások keresése és az a lehetséges alternatívák bemutatása áll.

 

Szekcióbeszélgetések – gondolatébresztés a fenntarthatóság jegyében

Hogyan segít az információs technológia a környezetvédelemben, a piacra jutásban és a piacszerzésben, vagy az esélyegyenlőség biztosításában? Hogyan köti össze a vidéki kistermelőt a főváros piacával? Milyen trendek, technikai újítások várhatóak 5 év múlva? Mit jelent a fenntartható épület? Mik a trendek az önvezető autók fejlesztésében? – csak néhány kérdés azokból a témákból, amelyekre választ kaphatnak az érdeklődők, akik kilátogatnak a Fenntarthatósági Napra.

 

A kerekasztal-beszélgetések gazdasági szekciójában, amelyet Baló György szerkesztő, riporter moderál, Balogh Ákos a YouTyúk.hu alapítója meséli majd el, hogy hogyan indult vállalkozása 2014-ban, amely azóta Budapesten magánszemélyekhez, illetve több mint 25 étterembe és szállodába juttatja el vidéki kisgazdálkodók termékeit. Jaksity György, a Concorde Zrt. egyik alapítója és az Autistic Art Alapítvány létrehozója, és Küllői Péter befektetési bankár, aki egyebek mellett a Mosoly Alapítvány alapítója, és a Bátor Tábor elnöke arra keresik majd a válaszokat, hogy hogyan alakul a smart gazdaság és annak jövője. Merre tart a fejlődés? Meddig jó és mi az iránya a növekedésnek? Dobó Mátyástól, a Magyar Telekom Product House igazgatóságának vezetőjétől megtudhatjuk például, hogy milyen smart megoldások vannak és mit fogunk használni 5 év múlva.

 

 

 

 

A beszélgetések környezeti szekciójában - melyet Dr. Fiar Sándor, műsorvezető, szerkesztő-riporter moderál - találkozhatunk Dr. Ürge-Vorsatz Dianával, a CEU környezetvédelmi tanszékének professzorával is, akinek a fő kutatási területe fenntartható épületek. Ebben a szekcióban Czéh Tibor, a T-Systems Magyarország szenior stratégiai presales menedzsere arról kérdezhető többek között, hogy mitől okos egy város vagy egy háztartás? Mennyivel fenntarthatóbb az elektro-mobilitás? Robotok fogják-e végezni 20 év múlva a munkát helyettünk?

 

A társadalmi szekcióbeszélgetés során Dávid Ferenc, a Kék Pont Alapítvány program-koordinátora, vendégeivel azt a témát járja majd körül, hogy hogyan hatnak az okos megoldások a társadalmunkra. Beszélgető résztvevői: Csomor Dávid, aki a Z generáció szemszögéből értékeli majd napjainkat, Nemes Orsolya, tanácsadó, tréner és generációkutató, Oláh Károly, aki önvezető autók fejlesztésében vesz részt az AdasWorks csapatában, valamint Simó György, a Day One Capital ügyvezető partnere.

 

A beszélgetések sorát a +1 szekcóval zárja, amelyet Szomolányi Katalin, a Fenntarthatósági Nap főszervezője és a Magyar Telekom Vállalati Fenntarthatósági Központ vezetője moderál. Vendégeivel arra keresik majd a választ, hogy a smart korszak az egyén életében milyen területeken jelenik meg, milyen hatásai vannak. A szekcióbeszélgetés résztvevői: Fenyvesi Zoltán, a Tiszta szívvel című film főszereplője, Molnár Ádám, szoftvermérnök, Szatmári L. Miklós, motivációs tréner.

 

A kiállítók – okos megoldások seregszemléje

A rendezvény szerves része a kiállítás is, ahol az előadásokon elhangzottakat meg is lehet nézni, tapasztalni, vagy akár kóstolni. A szervezők a helyszínen olyan társadalmi szervezeteknek, vállalatoknak és kezdeményezéseknek adnak bemutatkozási lehetőséget, akik társadalmi, gazdasági és/vagy környezetvédelmi témában hitelesek, és akikről úgy gondolják, hogy érdekes és jövőbeorientált megoldásaival hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.

 

Így ott lesz a kiállítók között a megújuló energiahasznosítási megoldásokat kínáló cégek képviseletében a napenergiával foglalkozó Naplopó Kft., az Ecoenergy, és a Wagner Solar Hungária Kft., illetve a háztartási méretű kis szélerőművekre szakosodott Wind the Way.

 

Háztáji termékeket, termelői alapanyagokat felhasználó és értékesítő közösségek, cégek közül bemutatkozik például a Házikó Farm Kft, akik termelői alapanyagokból készítenek ételeket, vagy a Mozgó Piac, akik a termelőktől „házhoz” viszik a piacot, azaz a termékeket.

 

Az öko-divatot többek között NemRuci, a modern, harmadik kézből vett ruhaturkáló, a RenaiChance, aki régi ruhákból és lakástextilekből készült egyedi tervezésű öltözékeket árul és Eco Design fogja képviselni.

 

A vegán étkezés előnyeit fogja népszerűsíteni Kozmosz Vegán Étterem, és a Vegan Ninja, a kezdő vegánokat segítő és hasznos információval ellátó internetes oldal. A társadalmi felelősségvállalást és a gasztronómiát kapcsolja össze a SHARE közösségi sör, amely esetében minden sör megvásárlásával helyi civil szervezetek és alapítványok munkáját támogatják a vásárlók.

 

Azoknak is kínál érdekességet a rendezvény, akik a szabadidejükben értéket és élményt egyszerre keresnek. Ők találkozhatnak például a 9. Fenntarthatósági Napon a Bajnai Zöld Tündérek Öko- és Szabadidő Egyesület ökojátszóházával, a Játszótárs Játékkészítő Műhellyel, a Furagura kreatív játszótérrel, vagy a Szamóca Kiskertész Tanodával, akik játékos kertészkedés keretében változtatják a gyermekek és általuk a szüleik életszemléletét egy zöldebb, környezettudatosabb életforma kialakítása érdekében. A látogatók megismerhetik a „jövő mérnökeinek játékszerét” az Alu-Go-t is, aki a hulladék alumínium italdobozokból nyerhető vékony alumínium lemezt hasznosítanak újra.

 

A 9. Fenntarthatósági Nap kiállítóinak listája az alábbi linken érhető el: link.