Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Szerver/Üzlet
Sulaki - 2016-06-20

„Várakozásaink szerint az elkövetkező évtizedben az OpenStack lesz a tökéletes alap a vállalatok számára a meglévő megoldásaik, illetve a jövő technológiáinak futtatására.”

A vállalatoknak a növekvő adatmennyiség és a változó igények miatt rengeteg új kihívásnak és követelménynek kell megfelelniük. Simon Briggs, a SUSE EMEA régiójának felhőalapú termékstratégiáért felelős szakembere a múlt héten megrendezett OpenStack Day Budapest rendezvényen nemcsak ezeket a kihívásokat, hanem az azokra adható válaszokat is bemutatta. Az előadó egyúttal azt is vázolta, hogyan érdemes megtenni az első lépéseket a felhő felé OpenStack alapokon.

Óriási mennyiségű adat termelődik naponta világszerte. Percenként 204 millió e-mailt küldenek el, 3 millió Google keresést végeznek, 6 millió YouTube videót néznek meg és 590 ezer tweet születik. A teljes képhez emellett az is hozzá tartozik, hogy az új botnet fertőzések száma is rendkívül magas, 1080 darab percenkénti átlagban.

Növekvő igények

A vállalatoknak, illetve az adatközpontoknak lépést kell tartaniuk ezzel a rohamléptékben növekvő adatáradattal, amely rengeteg új kihívást eredményez. Gyorsabban kell reagálni az üzleti igényekre, az ügyfelek elvárásaira, illetve a piac változásaira és a versenytársak lépéseire. Mindezt muszáj egyre szűkülő költségvetésből és gyorsabb megtérülés mellett megoldani, közben pedig egyensúlyt kialakítani a működtetési költségek, valamint a beruházásokra fordított összegek között. Mindezek következtében az adatközpontok üzemeltetőinek is változtatniuk kell számos területen: új szintre emelni az automatizálást, több eszköz felügyeletét ellátni kevesebb erőforrással, optimalizálni a kihasználtságot és rugalmasabb működést biztosítani.

A válasz: privát felhő

A SUSE szakértője szerint ezek megvalósításában két dolog segíthet a vállalatoknak: a szoftveralapú megoldások és a privát felhő. Aki nem képes az új lehetőségeket kihasználva változtatni és fejleszteni, az olyan sorsa juthat, mint a kihalófélben lévő videotékák ahelyett, hogy a Netflix vagy az Apple példáját követve továbbra is az élmezőnyben maradna. A privát felhő nagyobb rugalmasságot és hatékonyságot nyújt, segíti az innovációk fejlesztését, jobb felügyeletet és biztonságot garantál, továbbá magas szintű szolgáltatások és önkiszolgáló funkciók nyújtását teszi lehetővé költséghatékony üzemeltetés mellett, így megfelel az új igényeknek.

 

A SUSE OpenStack Cloud előnyeiről szóló videó megtekintéséhez kattintson a fenti objektumra, vagy látogasson el a következő linkre: https://www.youtube.com/watch?v=tWSwGLZ7N7I

A SUSE a privát felhőben látja a jövőt, ezért aktívan részt vesz a nyílt forráskódú felhőinfrastruktúrák létrehozását támogató OpenStack kezdeményezésben. Az OpenStack ugyanis megfelelő alapot biztosít az adatközpontokban a szolgáltatások, a tárolás és a hálózat működtetéséhez, és képes kiszolgálni a jelenlegi, illetve a jövőbeni üzleti igényeket is. Természetesen az OpenStack-nél is megvoltak a kezdeti nehézségek, a 451 Research 2015 februárjában készített felmérése például arra világított rá, hogy a vállalatok rendkívül összetettnek találják a rendszer telepítését, konfigurálását és frissítését. A legtöbb vállalat olyan megbízható megoldást keres, amelyet azonnal használatba vehet, és amely kiváló teljesítményt garantál. További fontos szempont számukra, hogy megfelelő támogatás álljon a termék mögött. A SUSE kifejezetten ezen elvárások figyelembe vételével fejlesztette ki saját, OpenStack-en alapuló privátfelhő platformját, a SUSE Cloudot.

Vigyázz, kész, rajt!

A SUSE szakembere gyakorlati tanácsokat is adott az átállásra készülő vállalatok vezetőinek és informatikusainak. Mielőtt egy vállalat megkezdené útját a felhőbe, érdemes pontosan összesítenie az üzleti elvárásokat és kötelezettségeket, illetve a várt eredményeket. Ezután célszerű a szervezeten belüli elvárásokat és a teljesítéshez szükséges erőforrásokat is megvizsgálnia. Következő lépésként az üzleti folyamatok átalakítása kerüljön fókuszba annak érdekében, hogy a legtöbbet tudják kihozni a privát felhőből, illetve döntsenek a telepítendő szolgáltatások köréről. Ezzel együtt arra is figyelmet kell fordítani, hogy milyen háttérinfrastruktúra szükséges a szolgáltatások futtatásának támogatásához, illetve milyen önkiszolgáló funkciók támogatják a működést a szervezeten belül. Végezetül érdemes referenciaarchitektúrákat is tanulmányozni, hogy további hasznos ötleteket gyűjthessenek.