Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Mobil
maxray - 2016-02-23

A Nokia 5G-re alkalmas AirScale elnevezésű rádió-hozzáférés technológiát mutat be, így demonstrálni tudja az olyan felhasználási esteket mint az interaktív virtuális valóság. Mindez bizonyítja, hogy a Nokia jelenlegi technológiájába történő befektetés az operátorok számára költséghatékony utat k&i

A Nokia 5G-s hozzáférési rendszere a spektrumallokációk széles tartományát fedi le, melyek képesek 20Gbps feletti átviteli sebességre, így utat nyit a multi-Gbps vezeték nélküli hozzáférést szolgáló új frekvenciák felé. Miközben az 5G párhuzamosan az
LTE
fölé kerül bevezetésre a többszörös kapcsolódás innovatív formái fokozzák a szolgáltatási teljesítményt és megbízhatóságot.

 

A Nokia bemutatja, hogy az összes spektrumsáv használatával hogyan tesztelhetik az operátorok az 5G felhasználási eseteit hálózataikon − beleértve a 6
GHz
alattiakat is, melyek széles területi lefedettséget és korai piaci belépést biztosítanak, miközben kiemelkedően magas kommunikációs kapacitással rendelkeznek a cm-es és mm-es hullámhossztartománynak köszönhetően.

Jelenleg különféle szabványügyi testületek végeznek teszteket annak érdekében, hogy 2020-ra befejezzék a munkát. A teljes körű 5G-s szabványok megjelenése előtt a fentihez hasonló hálózatüzemeltetői tesztek biztosítják, hogy az előfizetők már az első naptól kezdve kiváló és megbízható 5G-s teljesítményt kapnak majd.

 

A Nokia az alábbiakat mutatja be a 2016-os Mobil Világkongresszuson:

  • Szabvány előtti 5G-s rádiótechnológia a Nokia AirFrame IT hardveren futó Nokia AirScale bázisállomáson és AirScale Cloud bázisállomás szerveren.* A rendszer 8x8-as MIMO-t és optimalizált keretszerkezetet használ, mely a késleltetést 1 milliszekundum alá csökkenti. Az ultra alacsony késleltetés és a multi-Gbps sebesség lehetővé teszi a felhasználók számára a helytől független valós idejű együttműködést a több felhasználós, virtuális valóságot alkalmazó bemutató során.
  • Az mm-es hullámhosszú nagyérzékenységű vevőegység nyit a 64QAM és 2x2 MIMO használata felé, ezzel lehetővé teszi a multi-Gbps sebességet. Amint azt korábban már bemutattuk, a rendszer olyan csúcstechnológiás koncepciókat is támogat, mint például a nyalábformálás a végfelhasználó helyének és igényének pontos meghatározása érdekében. Habár a mm-es hullámhosszak 3GPP-n belüli szabványosítása 2019-re várható, a Nokia szabványosítás előtti rendszere gyakorlati tapasztalatot biztosít a végleges kereskedelmi megoldás megalkotására vonatkozóan.
  • A többszörös kapcsolódás koncepciója lehetővé teszi, hogy az eszközök egyidejűleg csatlakozzanak az
    LTE
    -hez és az 5G-s rádiós hálózathoz a zökkenőmentes működés érdekében, mivel az 5G párhuzamosan az
    LTE
    fölé kerül kiépítésre.
  • A mikrocellák pontos
    3D
    -s tervezésével, illetve prediktív szolgáltatásokkal a Nokia Services tökéletes hibrid hálózati teljesítményt biztosít.
 

Hossein Moiin, a Nokia Mobile Networks technológiai igazgatója (CTO) az alábbiakat nyilatkozta: „A korábbi kísérleti rendszereket meghaladóan a telekommunikációs iparágban most először látható, hogyan fog működni az 5G a gyakorlatban. Az AirScale elnevezésű, rádió-hozzáféréses kereskedelmi termékünkön működés közben mutatjuk be az 5G-t – ez komoly előrelépés, mert azt jelenti, az 5G innentől kezdve nem csupán távoli vízió. Mostantól az operátorok nyugodt szívvel beruházhatnak olyan hálózati berendezésekbe, melyek támogatják mind a meglévő, mind a majd szabványosításra kerülő 5G-s technológiákat.”

 A Nokia Bell Labs által felállított rekord során a végfelhasználó számára biztosított csúcs adatsebesség 30
Gbps
felett volt, miközben egyetlen cella több, mint 1 millió kapcsolatot szolgált ki egyidejűleg. A Nokia emellett bemutatja a Nokia 5G-s, többszörös szolgáltatást nyújtó architektúráján működő, 5G-re alkalmas automata autók, ipari hálózatok, interaktív virtuális valóság és egyéb alkalmazások képességeit is.