Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Érdekességek
MaxRay - 2015-07-10

Kilenc év, 700 millió dollár, négymilliárd kilométer - a NASA Plútó-missziója célegyenesbe ért, de a küldetés legizgalmasabb pillanatai még csak most következnek....

Kilenc év, 700 millió dollár, négymilliárd kilométer - a NASA Plútó-missziója célegyenesbe ért, de a küldetés legizgalmasabb pillanatai még csak most következnek. A New Horizons ?rszonda 2015. július 14-én a tervek szerint megközelíti a Plútót, és részletes vizsgálatnak veti alá a törpebolygót és holdjait. A National Geographic Channel aznap egy különkiadásban mutatja be a történelmi jelentőség? ?rprogramot, a kezdetektől egészen a törpebolygó kockázatos végső megközelítéséig! 
 

 

A NASA és a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának tudósai évekkel ezelőtt hatalmas célt t?ztek ki maguk elé: elhatározták, hogy egy szonda segítségével pontos adatokat gy?jtenek és jó minőség? fotókat készítenek a Naprendszer peremén keringő Plútóról – arról a misztikus és ismeretlen törpebolygóról, melyről még a Hubble ?rtávcső tükrei sem tudtak érdemleges információt szolgáltatni. Mivel a Plútó alaposabb megismerésével az egész galaxis titkaihoz is közelebb juthatunk, a világ ezekben a napokban feszülten várja, hogy a New Horizons ?rszonda július 14-én a Plútó közelébe érjen.

 

2015. július 14-én, a Plútó végső megközelítésekor, a szonda sebessége a törpebolygó gravitációs tere hatására várhatóan eléri a 14 km/s-ot. Ez azt jelenti, hogy a New Horizons m?szereinek kevesebb mint két órájuk lesz a Plútó fényképezésére, feltérképezésére, légkörének és földtani viszonyainak vizsgálatára. Ilyen sebesség mellett a legkisebb számítási hiba is katasztrófális következményekkel járhat, de a szonda irányítói bizakodóan várják a törpebolygó végső megközelítését.

 

A National Geographic Channel A Plútó vonzásában cím? különkiadása ezt a nem mindennapi küldetést követi nyomon és mutatja be meglepő részletességgel. Ám mindemellett Jason Silva m?sorvezető érdekes tények sokaságával is megismerteti a nézőket. Az expedíció tudományos hátterén túl többek közt megtudjuk, hogy ki és mikor fedezte fel a Plútót; hogy Walt Disney-t miért fogta meg annyira az égitest, hogy még egy rajzfilmfigurát is elnevezett róla; és hogy a Nemzetközi Csillagászati Unió – a közvéleményt alaposan felingerelve – miért fosztotta meg a Plútót bolygó státuszától.